WP Wydarzenie specjalne Sponsor wydania
WP Wydarzenie specjalne Sponsor wydania

OFFPOLE, czyli alternatywna strona festiwalu

Sponsor wydania
Coroczne święto polskiej muzyki nie mogłoby istnieć bez brzmień offowych. Dlatego też 60. edycji Festiwalu w Opolu po raz kolejny towarzyszyć będą koncerty muzyki alternatywnej. Przed nami spora dawka rocka, jazzu i hip-hopu.

Jeszcze do niedawna gatunki offowe w Polsce kojarzyły się z muzycznym podziemiem i znali je jedynie wtajemniczeni koneserzy. Dziś alternatywne dźwięki cenione są do tego stopnia, że doczekały się w pełni zasłużonego miejsca w ramówce opolskiego festiwalu.

To właśnie podczas poprzednich edycji undergroundowej części festiwalu szerszej publiczności mieli okazję zaprezentować się artyści, którzy w kolejnych latach na dobre podbili sceny i listy przebojów w całym kraju. W 2016 r. ze znakomitym recitalem wystąpił Kortez. W bluzie z kapturem i w czapce z daszkiem, grając na gitarze i fortepianie w jedyny i niepowtarzalny sposób zaczarował widzów. Dwa lata później serca opolskiej publiki skradła Daria Zawiałow. Koszalinianka zaśpiewała piosenki ze swojego debiutanckiego albumy "A kysz!". W ubiegłym roku znakomity występ zanotował natomiast multiinstrumentalny zespół P.Unity, który zaprezentował wyjątkowe aranżacje swoich utworów.

W tym roku organizatorzy KFPP w Opolu już po raz siódmy zapraszają na występy przedstawicieli różnych gatunków muzyki offowej. I tym razem line-up nas nie zawiedzie! W programie legendarne rockowe brzmienia, jazzowe popisy i hip-hop. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników muzyki klubowej.

Początki polskiego rocka i hip-hop

Scena alternatywna nie jest nowym zjawiskiem w polskiej muzyce. Niektóre gatunki rozwijały się w muzycznym podziemiu przez dziesiątki lat. Artyści, których dziś uznajemy za legendy, kilka dekad wcześniej przecierali szlaki swoim następcom, odważnie budując awangardowy i mało popularny świat offowej sceny.

Do takich legend z całą pewnością można zaliczyć Andrzeja Nowaka, którego twórczości poświęcony będzie pierwszy dzień OFFPOLA. Ceniony gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny i założyciel awangardowych zespołów TSA oraz Złe Psy odszedł niespodziewanie w styczniu ubiegłego roku.

Podczas wyjątkowego koncertu z udziałem kultowej grupy Złe Psy jeden z członków TSA, Marek Piekarczyk wykona największe przeboje zespołu w wersji akustycznej. Usłyszymy m.in. "Płonę, płonę", "51" i "Proceder".

– Andrzejowi Nowakowi należy się, by w trakcie 60. edycji festiwalu przypomnieć jego osobę. Złe Psy oraz Marek Piekarczyk akustycznie wykonujący utwory TSA to będzie wyjątkowe wydarzenie – nie ma wątpliwości Tomasz Koperwas, kierownik muzyczny festiwalu.

Koncert "Tribute to Andrzej Nowak" rozpocznie się w piątek 9 czerwca o godz. 20:30.

Dotychczas raperzy na opolskiej scenie stanowili prawdziwą rzadkość. OFFPOLE to świetna okazja, aby to zmienić. Podczas piątkowego muzyki alternatywnej wystąpią również legendarni muzycy, którzy jeszcze dwie dekady temu tworzyli historię polskiego hip-hopu.

Abradab, założyciel formacji Kaliber44, Rahim z nieistniejącego już zespołu Paktofonika i Kleszcz, członek Wytwórni MaxFloRec. Trzy lata temu panowie nagrali wspólnie album "Arkanoid".

– Nie jest to wybór przypadkowy, bo Abradabowi zdarzyło się współpracować z Andrzejem Nowakiem – tłumaczy Tomasz Koperwas.

Cały ten jazz

Czym byłoby OFFPOLE bez jazzowych brzmień? Na szczęście fani tego gatunku także mogą liczyć na sporą dawkę emocji. W sobotę, 10 czerwca impreza towarzysząca KFPP w Opolu zmieni się w "Scenę otwartą na jazz". W programie m.in. Piotr Wyleżoł i jego progresywny projekt muzyczny Flying Fish, a także Patrycja Zarychta z premierowymi utworami, które usłyszymy na jej nowej płycie.

Wieczór z jazzem uświetnią swoimi występami laureaci Jazz Juniors 2022 – zespół Ziemia oraz Dizzy Boyz Brass Band feat. Marta Zalewska.

– Drugi dzień OFFPOLA to "Scena otwarta na jazz". Zamysłem było pokazanie różnych kolorów muzycznych, z których składa się nasz rodzimy jazz – zapowiada Tomasz Koperwas.

Następnie sceną zawładnie DJ Krime i DJ Eprom.

– To muzycy znani z długotrwałego romansu z jazzem, producenci, którzy współpracowali, zarówno w projektach autorskich, jak i setach koncertowych, m.in. z Michałem Urbaniakiem, Anthimosem Apostolisem czy Bernardem Maselim – mówi Tomasz Koperwas.

Początek sobotniego koncertu także o godz. 20.30.

Coś ekstra

Transmisję z obu festiwalowych dni będzie można zobaczyć w TVP Kultura i TVP Kultura 2. "OFFPOLE Extra" zostanie wyemitowane w niedzielę 11 czerwca o godz. 22:05.

TVP Kultura obchodzi w tym roku 18. urodziny. Stacja od zawsze prezentuje różnorodną ofertę programową. Obok oscarowego kina mamy tu kameralne artystyczne mikrobudżety, a wielkim produkcjom teatralnym towarzyszą monodramy. Tylko w TVP Kultura równocześnie mogą zaistnieć takie wydarzenia jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, muzyka Wieniawskiego, Moniuszki, Pendereckiego, a także szeroko rozumiana alternatywa.

– Scena alternatywna zawsze była zakorzeniona w TVP Kultura. I mam tu na myśli zarówno cykliczne programy, jak i opolską scenę. Dlatego dziś tak bardzo cieszy fakt, że alternatywna propozycja rozszerzyła się na dwa dni. OFFPOLE już za chwilę w Opolu i jak zawsze w TVP Kultura. Zapraszam serdecznie – mówi Kalina Cyz, redaktor naczelna TVP Kultura.

Koncerty alternatywnej sceny OFFPOLE odbędą się w Stegu Arena Opole. Wstęp wolny od godz. 19:30.